Yumurta Donasyon Süreci Nasıldır?

Yumurta Donasyon Süreci Nasıldır?

Anne olmak her kadının hayalidir. Ancak her kadın doğal yollar ile çocuk sahibi olamamaktadır. Kadınların yaklaşık %15’i doğal yollar ile çocuk sahibi olamamaktadır. Bu yüzden tedavi görmeleri görmektedir. Çok farklı tedavileri yöntemlerine bulunmasına rağmen sonuçlar her zaman istendiği gibi olmamaktadır. Son 10 ile 15 yıl içinde yumurta donasyon yöntemde büyük bir ilerleme kaydedilmiştir.

Yumurta donasyon diğer bir adı ile yumurta transferi yapılarak çocuk sahibi olunabilmektedir. Bir kadın kendine ait olan yumurta hücrelerinde problem yaşaması ve tedavilerden olumlu yanıtlar alamadığı zaman yumurta transferi yapılmaktadır. Yumurta transferinde donörler bulunmaktadır. Sağlıklı ve olgun yumurta hücrelerine sahip donörlerden yumurtaları alınmaktadır. Tam tersi durumda mümkündür. Erkekler içinde sağlıklı sperm hücrelerine sahip kişilerde donör olabilmektedir. Akıllara şu soru gelmektedir. Yumurta donasyon süreci nasıldır?

Alınan sağlıklı yumurta ya da sperm hücresi döllendikten sonra embriyo haline getirilerek anne rahmine yerleştirilmektedir. Tüp bebek yönteminde olduğu şekilde olmaktadır. Çoğu yönü ile tüp bebek tedavisi ile benzerlik göstermektedir. Embriyonun yerleştirilmesinden sonra anne adayı hamiledir. Başarı oranı yüksek bir yöntem olup %70 civarında bulunmaktadır. Bu yöntem ile hamile kadınlar tıpkı doğal yolla hamile kalan kadınlar gibi bütün süreci yaşamaktadır. Hamilelik yaşanan hormonal değişimlerin hepsi yaşanmaktadır.

İlk önce anne ve baba adayından çeşitli testler istenir. Ardından anne adayının rahmi incelenir. Anne adayı ile donörün aynı anda adet döngüsünde olmalıdır. Uygun donörün belirlenmesinin ardından anne adayına bir ön tedavi uygulanmaktadır. Bu tedavi 12 gün sürmektedir. Tedavinin amacı rahim iç duvarının kalınlaşmasını sağlamaktır. Ardından baba adayından sperm alındıktan sonra dış ortamda döllenme gerçekleştirilmektedir. Ardından embriyo rahime yerleştirilir. Hamile kalınıp kalınmadığı belirlenir. Test 12 gün sonra yapılmaktadır.

Yumurta Donasyon Uygulanabilen Kişiler

Yumurta donasyon süreci nasıldır sorusu yanıtlandıktan sonra bu yöntemin uygulanabileceği kişi ve durumlar akla gelmektedir. Daha önce doğal yolla ya da tedavilerin sonucunda çocuk sahibi olunamadığı, genetik hastalığı olmayan, menopoza girmemiş ve sağlıklı bir rahme sahip olan kadınlara uygulanabilmektedir. Bu durumların dışında kanser gibi çeşitli nedenler ile yumurtalığı alınmış, alınan kemoterapi ve radyoterapi tedavisi sonucunda yumurta hücrelerinde hasara uğramış ya da kaybolması durumunda yapılmaktadır.  AMH ve FSH değerleri düşük olan kadınlarda uygulanabilecek kişiler arasında yer almaktadır.

İleri yaşlarda yumurtalık rezervleri azalmaktadır. Bu neden ile çocuk sahibi olmak daha zor olmaktadır. İleri yaşlarda yumurtalık rezervi azalan kadınlara uygulanarak çocuk sahibi olabilmektedir. Yumurtalık rezervleri her zaman ileri yaşlarda azalmaz. Bazen de genç yaşlarda bu tür durumlar yaşanmaktadır. Genç yaşta olup yumurtalık rezervlerinde sorun yaşayan kadınlara uygulanan bir yöntemdir.

Anne olmak isteyen ama olamayan kadınlara tüp bebek tedavisi yapılmaktadır. Tüp bebek tedavisinde başarı oranı yaş başta olmak üzere çok çeşitli faktörlere bağlıdır ve başarı oranı da çok yüksek sayılmaz. Tüp bebek tedavisi olup çocuk sahibi olamayan kadınlara yapılmaktadır. Yumurta donasyonu oldukça fazla durumda uygulanabilen bir yöntem olarak da dikkat çekmektedir.

Yumurta Donasyon Tedavisi Neden Tercih Edilmeli?

Yumurta donasyon tedavisinin tercih edilmesinde en etkili faktör başarı oranının diğer yöntemlerden daha fazla olmasıdır. Belirlenen şartlara uygun olunması halinde tedavi istendiği zaman yapılabilmektedir. Sağlıklı yumurta hücrelerinde embriyolar oluşmaktadır. Dondurulmuş yumurta kullanılmamaktadır. Yumurta donasyon süreci nasıldır diye düşünülmektedir. Diğer tedavi yöntemlerine göre tedavi süreci daha kolaydır. Menopoza girmiş ya da ileri yaşlarda olan kadınlara da uygulanabilen bir yöntemdir.

Related Posts

WeCreativez WhatsApp Support
Tüp bebek tedavilerimiz ile ilgili merak ettiklerinizi bize buradan 7/24 danışabilirsiniz.