Embryo Donasyonu

Bir çift çocuk sahibi  olamıyorsa ve yapılan tetkiklerde, erkekte sperm, bayanda da yumurta olmadığı veya kullanılamayacak kadar kalitesiz olduğu tespit edilmiş ise bu çifte embriyo donasyonu  yapılması tavsiye edilir. Bu durumda  sperm bankasından çiftin seçtiği bir sperm örneği tedarik edilir. Aynı zamanda da uygun bir bayan donörden yumurta alınır, daha sonra bu yumurtalarla spermler merkezimizde uygun yöntemlerle birleştirilerek embriyo elde edilir ve bu embriyoların bir kısmı anne adayına transfer edilir. Geri kalan embriyolar ise ailenin isteğine göre kullanılmak üzere dondurularak saklanır. Bu yöntemle daha sonra doğacak olan çocuğun öz kardeş olması sağlanır.

EMBRİYO DONASYONU NEDİR?
Bir çift çocuk sahibi olamıyorsa ve yapılan tetkiklerde, erkekte sperm, bayanda da yumurta olmadığı veya kullanılamayacak kadar kalitesiz olduğu tespit edilmiş ise bu çifte embriyo donasyonu yapılması tavsiye edilir. Bu durumda sperm bankasından çiftin seçtiği bir sperm örneği tedarik edilir. Aynı zamanda da uygun bir bayan donörden yumurta alınır, daha sonra bu yumurtalarla spermler merkezimizde uygun yöntemlerle birleştirilerek ortalama 10 adet embriyo elde edilir ve bu embriyoların bir kısmı anne adayına transfer edilir. Geri kalan embriyolar ise ailenin isteğine göre kullanılmak üzere dondurularak saklanır.

Kimlere Embryo Donasyonu Uygulanabilir?

FAKTÖRLERİ:
• Menopozdaki hastalar
• Menopoza geçiş dönemindeki hastalar
• 43 yaş üzeri hastalar
• Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan hastalar
• Daha önceki tüp bebek denemelerinde yumurta kalitesinin kötü olduğu saptanmış olgular
• Tüp bebek denemesinde yumurta elde edilemeyen olgular
• Yumurtalıkları ameliyatla alınmış olgular
• Kemoterapi ya da radyoterapi almış olan olgular
• Genetik ya da kromozomal bir hastalığın taşıyıcısı olanlar
• Kadının bekar olması

ERKEK FAKTÖRLERİ:
• Azospermi (Spermin olmaması)-micTESE ya da TESE’de sperm elde edilememesi
• Spermin kalitesi nedeniyle tüp bebek tedavisinde kötü sonuçlar alınmış olunması
• Erkeğin embryolarda çalışılamayacak bir genetik hastalığın taşıyıcısı olması
• 4.Erkeğin semenden temizlenemeyen bir viral hastalığa sahip olması
• Spermde ciddi kromozomal anormalliğin saptanması
• Erkeğin Rh+ olması ve bu nedenle kadının önceki gebeliğinde izoimmünizasyon saptanmış olması

İşlem öncesi hangi testleri yaptırmak gerekmektedir?

Kadından: Hemogram (Kan sayımı), Kan grubu, TSH, FT4, HBsAg, AntiHIV, AntiHCV, VDRL, Rahim filmi(HSG)

EMBRYO OLUŞTURMAK İÇİN YUMURTA VE SPERME İHTİYAÇ VARDIR, HER İKİSİ İÇİN DE DONASYON SEÇENEĞİ KULLANILMAKTADIR.

Donör / yumurta vericisi kriterleri:

Donör kriterleri olarak Avrupa ve Amerika’da infertilite derneklerinin önerileri esas alınmaktadır. (ESHRE ve ACOG önerileri)

 • Yaş donör seçiminde önemli bir kriterdir. Yumurta vericileri için önerilen yaş 21-35 yaş aralığıdır. Ancak başarı odaklı çalıştığımız için merkezimizde daha iyi yumurta kalitesi elde edeceğimizi düşündüğümüz 21-30 yaşları kabul etmekteyiz.
 • Rutin testler olarak bulaşıcı hastalıklar (Hepatit B, Hepatit C, HIV ve Sfiliz) ve kan grubu ile Rh bakılmaktadır.
  Genetik olarak gerekli testlerin yapılmış olması(kromozom analizi, talasemi ve orak hücre anemisi, gerekli görülen olgularda kistik fibrozis hastalığı), psikiyatrik olarak gerekli testlerden geçmesi ve vericinin kendi sağlığı ve aile öyküsünün ayrıntılı incelenmiş olması gerekmektedir.
 • Normal üreme sistemine sahip olmalıdır. Daha önce gebeliğini kanıtlamış olması gerekmektedir.
 • Alıcı ile uygun kan grubu ve fiziksel özelliklerde olmasına dikkat edilmektedir. Bunun için başvuran hastaların fiziksel özellikleri sorulmaktadır. Donör ile benzer olmasına dikkat edilmektedir. Saç rengi, göz rengi ve ten rengi önemli belirleyici özelliklerdir. Ancak hasta istediği özellikleri de donör tercihi yaparken bize sunabilmektedir.
 • Merkezimizde alıcı ile donörün kimlik bilgileri gizli tutulmaktadır. Yasalar doğrultusunda alıcı ve donörün kimlik bilgileri asla paylaşılmamaktadır. Bu konuda kesin gizlilik ilkesi esas alınmaktadır.
 • Gynolife Tüp Bebek Merkezi Kıbrıs’taki en iyi ve en geniş donör alt yapısına sahip merkezdir. Tecrübeli ekibi ile en iyi kalitede donör/verici yumurtasını elde etmektedir. Unutulmamalıdır ki donörün yumurtasının kaliteli olması sizin başarı şansınızı da artıracaktır.
 • Bu işlemlerde donör bekleme listesi yoktur. Yani tedaviye başladığımızda donör de tedaviye başlayacaktır. Bu şekilde tedaviler paralel bir şekilde yürütülecektir.
 • Kliniğimizde her alıcı çift için bir donör kullanılmaktadır. Biz kliniğimizde yumurta paylaşımı yapmamaktayız. Bu sayede alıcılar için daha fazla sayıda yumurta kullanılarak daha iyi ve daha fazla sayıda embryo elde edilmektedir. Bu şekilde de çiftin başarı şansı artmakta ve transfer sonrasında geriye dondurulacak embryoları kalabilmektedir.
 • Dondurulacak embryo kalması hastalarımız için önemlidir. Gebelik esnasında oluşabilecek herhangi bir terslikte (düşük ya da erken doğum gibi) ya da gebelik sonrasında kardeş isteme durumunda bu embryolar kullanılacaktır.

Sperm Donasyonu için bireyler nasıl seçilmektedir?

Sperm vericileri sperm bankasından seçilmektedir. Her vericinin hastalık taramasına ait sertifikası bulunmaktadır. Avrupa sperm bankasından alıcının fiziksel özelliklerine ve kan gruplarına uygun olarak seçilmektedir. Kromozom analizi(Karyotip), talasemi, kistik fibroz, bulaşıcı hastalıklar (Hepatit B, Hepatit C, HIV, Sfiliz, CMV) yönünden ayrıntılı bir araştırma yapılmaktadır. Sperm vericisinin mesleği, çocukluk fotoğrafı ve el yazısı da mevcut bilgiler arasında yer almaktadır.

Farmakolojik/Tıbbi Tedavi nasıl olmaktadır?

Alıcı kadının rahim içi/endometriumu embryonun implantasyonu yani tutunması için gerekli ön hazırlığa ihtiyaç duyar. Bebeğin tutunabilmesi için hormonal destek sağlanması gerekir. Bunun için tedavisi tarafımızca düzenlenir. Rahim içi bebeğin yerleşmesi için yeterli olduğu zaman embryo transferi planlanır. Bu ön tedavi süreci yaklaşık 15-20gündür.

Sperm, yumurtanın döllenmesi için gereklidir. Bunun için donörün yumurta toplama günü donör spermi kullanılmaktadır. Spermin işleme uygun hale getirilmesi laboratuar koşullarında yapılır ve dölleme için en uygun spermler seçilir.

Fertilizasyon(Dölleme), Embryo gelişimi ve Transfer

Sperm ve oosit/yumurta ileri bir teknik olan mikroenjeksiyon yöntemi ile laboratuar ortamında döllenirler. Bu işlemi takiben bir kültür ortamında embryoların gelişimleri izlenir. Embryo gelişimine ve hastanın koşullarına göre 3. ya da 5. günler arasında transfer yapılır.

Transfer edilecek embryo sayısı hastanın sağlık koşullarına, rahminin durumuna ve de embryo kalitesine bağlı olarak hasta ile beraber karar verilerek belirlenir.Transfer işlemi ağrısız bir işlemdir, yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Anestezi gerekmemektedir. İşlem sonrası hastalarımızı 2 saat kadar merkezimide istirahat etmelerini önermekteyiz.Sonuç ne zaman belli olacak? Ve merkezimizin başarı oranı nedir?

Embryo transferinden sonra 12. günde kanda gebelik testi bakılması gerekmektedir. Bu tahlil sonucuna göre gebeliğin gerçekleştiğini anlamaktayız.

Taze, kaliteli ve bol yumurta ve sperm kullanma ve en üst düzey laboratuar koşulları sayesinde merkezimizde EMBRYO DONASYONUNDA BAŞARI ORANIMIZ %85-90 arasında değişmektedir.

Yüksek gebelik oranımız ile sizi gebe bıraktığımız mutlu çiftlerimizden biri yapmak istiyoruz.

Related Posts

WeCreativez WhatsApp Support
Tüp bebek tedavilerimiz ile ilgili merak ettiklerinizi bize buradan 7/24 danışabilirsiniz.