Annelik Yolunda Neler Yapılmalı

annelik yolunda - tüp bebek - gebelik - anne olmak - yumurta donasyonu

Annelik Yolunda Neler Yapılmalı

Bebek sahibi olup annelik duygusunu tatmak isteyen kadınlar hamileliğe karar verdiğinde hamilelik öncesi süreçte de kendine dikkat etmelidir. Hem sağlıklı bir hamilelik geçirmek hem de bebeğini sağlıkla kucağına alıp sağlıklı çocuk yetiştirmek için annelik yolunda neler yapılmalı sorusu akla gelmektedir. Bu sorunun basit cevabı hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak anne adayı kendini hamileliğe hazırlamalıdır. Bebek sahibi olmaya kendini hazır hisseden anne adayı beslenmesine dikkat etmelidir.

Uzman bir diyetisyen kontrolünde hamilelik öncesi bir beslenme programı hazırlanabilir. Bu beslenme programı ile anne olmak isteyen kadın için hamilelik öncesi de sağlıklı olarak ideal kiloya kavuşmak mümkündür. Hamilelik süresince de hamilelik beslenme programı ile gereksiz kilo alımı olmadan sağlıklı bir hamilelik geçirilebilmektedir.

Hamile kalmayı planlayan bayanlar beslenme düzenlerine dikkat etmeleri önemli olmakla beraber sigara ve alkolden uzak durulması daha önemlidir. Anne baba olmak isteyen çiftlerde hem erkek hem de kadın alkol ve sigarayı bırakmalıdır. Alkol ve sigara erkeklerde sperm kalitesini bayanlarda ise yumurta kalitesini düşürmektedir. Bu durumda bayanın hamile kalma ihtimali azalır, doğal yollar dışında olan hamile kalma tedavilerinde de alkol ve sigara kullanımı tedavinin başarıya ulaşma şansını nereyse yok etmektedir. Alkol ve sigaradan uzak durmak annelik yolunda neler yapılmalı araştırma konusunun ilk sırasındadır.

Annelik Yolunda Yumurta Sayısı ve Yumurta Kalitesi

Hamile kalmaya karar veren ve bebek sahibi olmak isteyen kadınlar annelik yolunda neler yapılmalı diye düşünüldüğünde ilk önemli konu yumurta sayısı ve yumurta kalitesidir. Doğal yollar ile hamile kalma ya da tüp bebek tedavisi ile hamile kalma süreçlerinde anne adayının yumurta kalitesinin iyi olması ve yumurta sayısının fazla olması hamilelik şansını arttırmaktadır.

Bu dönemde hamile kalmak isteyen kadınların yumurta sayısını ve kalitesini arttıran besinler ile beslenmeleri önemlidir. Bu konuda günlük alınması gereken vitamin ve minareller ile ilgili uzman bir doktordan yardım alınabilir. Kadınlarda yumurta sayısını en çok arttıran omega 3 ve C vitaminidir. Omega 3 bakımından zengin olan keten tohumu, semizotu, brüksel lahanası, kabak çekirdeği tüketilmeli ve omega 3 ün en fazla bulunduğu balık haftada dört defa yenmelidir.

Annelik Yolunda Stres Yönetimi

Stres ve baskı altında yaşam hayatın tüm dönemleri için zarar verici unsurlardır. Hamile kalmak için annelik yolunda neler yapılmalı denildiğinde stresten uzak durmak gerekmektedir. Anne olmak isteyen kadınlar üzüntü ve stresli ortamlarda bulunmamalıdırlar. Hamilelik ve hamile kalmaları ile ilgili de kadınlar üzerlerinde baskı hissetmemeli ve hamile kalma sürecinin uzaması ile umutsuzluğa ve karamsarlığa kapılmamalıdırlar. Özellikle tüp bebek ya da farklı tedavi yöntemlerinde ilk denemelerde başarısız sonuçlar alınması ile anne olmak isteyen kadınlar karamsarlığa kapılmaktadırlar.

Anne olamayacaklarını sonraki denemelerin de başarısız olacağını düşünürler. Bu durumda bebek sahibi olmak isteyen çiftler özellikle anne adayı umudunu kaybetmemeli ve bunun olağan bir sonuç olduğunu bilmelidir. Bu süreçte yaşadıkları üzüntü ve stresin devam etmesi sonraki tüp bebek denemelerinde başarı şansını düşüren bir etmendir. Hamile kalmak isteyip bunu doğal yollarla ya da tedavi yöntemleri ile gerçekleştiren kadınlar bu dönemde kendisine moral veren ve iyimser kişiler ile görüşmelidir.

Tüp bebek tedavisi başta olmak üzere tedavi ile hamile kalma sürecinde olan kadınlar bu süreçte yalnız olmadıklarını ve kendisi gibi çok anne adayının olduğunu bilmesi gerekmektedir. Tedavi ile hamile kalma süreci sabır gerektiren bir süreçtir. Anne baba olmak isteyen çiftlerin bu konuda sabırlı olmaları ve güvendikleri doktorlarının dediklerini yapmaları annelik yolunda neler yapılmalı sorusunun cevaplarından biridir.

Related Posts

WeCreativez WhatsApp Support
Tüp bebek tedavilerimiz ile ilgili merak ettiklerinizi bize buradan 7/24 danışabilirsiniz.