4. Jenerasyon Tüp Bebek

Modern teknoloji geliştikçe ailelerin çocuk sahibi olması için yardımcı olabilecek seçenekler de artmaktadır. Bu amaçla normal-klasik tüp bebekle gebelik elde edemeyen ailelerde 4. jenerasyon tüp bebek öne çıkmaktadır.

4.JENERASYON TÜP BEBEK NEDİR ?

4.jenerasyon tüp bebek demek yumurta hücresinin enerji organeli (organcığı) mitokondrinin transfer edilmesidir. Bunun amacı yumurta hücresine ek bir destek, ek bir enerji vererek daha kuvvetli bir hücre bölünmesi sağlamak, buna bağlı olarak kromozom yapısı normal ve kalitesi yüksek bir embriyo elde etmektir.

Mitokondri nakli dediğimiz yöntem çeşitli yöntemlerle yapılabilmektedir.

  1. Meiotik spindle transferi
  2. Pronükleus transferi (döllenmiş embriyolar arasında)
  3. Germinal Vezikül transferi
  4. Polar body transferi
  5. Sitoplazma transferi(artık tercih edilmemektedir)

Bu yöntemlerden merkezimizde Meiotik spindle transferini tercih etmekteyiz. Bu yöntemde bir donör yumurtası  (yani yumurta bağışçısı) ile hastanın kendi yumurtası kullanılır. Hastanın kendi yumurtasında DNA’yı içeren meiotik spindle denen kısım özel bir mikroskop yardımı ile alınır, ve DNA’sı çıkartılmış donör yumurtasına katılır. ve hastanın eşinin spermi ile döllenir. ve embriyo gelişimi takip edilir. Bu şekilde kromozom yapısı ve embriyo kalitesi açısından daha iyi bir gelişim beklemekteyiz.

 

 

Kimler 4.jenerasyon tüp bebeği kimler  yaptırabilir?

  1. Yumurtası olan ve kötü embriyo gelişim öyküsü olanlar
  2. Tekrarlayan başarısızz denemeleri olan hastalar
  3. İleri yaş kadın hastalar

Related Posts

WeCreativez WhatsApp Support
Tüp bebek tedavilerimiz ile ilgili merak ettiklerinizi bize buradan 7/24 danışabilirsiniz.